O szkole
NADANIE IMIENIA SZKOLE
W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla dzieci, rodziców, grona pedagogicznego i pracowników było nadanie naszej szkole imienia Ziemi Lubartowskiej.
Ta długo oczekiwana przez nas uroczystość odbyła się 5 czerwca 2011 roku. O godzinie 10. 30 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście zgromadzili się w kościele Miłosierdzia Bożego w Łucce. Podczas mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Krzysztofa Krzyszczaka został poświęcony Sztandar Szkoły.
W tej podniosłej celebrze uczestniczyły poczty sztandarowe szkół podstawowych z Gminy. W kościele licznie zgromadzili się także uczniowie i nauczyciele szkoły, rodzice uczniów, mieszkańcy Łucki oraz zaproszeni goście, wśród których trzeba podkreślić obecność władz samorządowych i przedstawicieli oświaty. Po zakończeniu mszy świętej dostojnie przemaszerowaliśmy na teren szkoły.
”Sztandar całuje się z namaszczeniem jak ręce matki, bowiem sztandar to Ojojczyzna, Matka, którą się całuje w rękę, oddaje szacunek".
/Arcybiskup L.S.Głódź/
Pan dyrektor Andrzej Łukasiewicz ciepło powitali gości, którzy swoją obecnością świetnili uroczystość.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Lubartów pan Robert Stanisław Piętka odczytał Uchwałę Rady Gminy nr VII/46/11 z dnia 20 maja 2011 w sprawie zmiany imienia szkoły i wręczył dyrektorowi uchwałę o nadaniu imienia Ziemi Lubartowskiej.
Wójt Gminy pan Krzysztof Kopyść w krótkim przemówieniu powiedział, iż chwila nadania imienia to niezwykłe wydarzenie, a wybrane imię niezwykłej wartości.
Kulminacyjnym punktem uroczystości stało się przekazanie Sztandaru Szkoły. Sztandar to symbol nauki, pracy dla dobra naszej ojczyzny. Głównymi jego fundatorami byli Wójt Gminy Lubartów pan Krzysztof Kopyść i Rada Gminy Lubartów. Sztandar Szkoły to symbol przynależności, a także swoisty drogowskaz dla uczniów i nauczycieli. Fundatorzy wbili symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru.
Nadszedł moment, na który cała społeczność szkolna czekała z niecierpliwością. Wójt Gminy Lubartów pan Krzysztof Kopyść przekazał sztandar na ręce dyrektora szkoły. W tej uroczystej chwili dyrektor szkoły ucałował sztandar i wręczył go uczniom. W imieniu uczniów sztandar przyjęli: Sandra Marciniak, Iga Czekierda i Arkadiusz Urban, przedstawiciele klas złożyli ślubowanie.
W dalszej części uroczystości głos zabrał przedstawiciel Lubelskiego Kuratora Oświaty Starszy Wizytator pani Marzena Ostrowska, odczytała list od Kuratora Oświaty pana Krzysztofa Babisza.
Pan Janusz Bodziacki Burmistrz miasta Lubartów złożył gratulacje za nasz dorobek i osiągnięcia, za ciepły klimat w pracy wychowawczej z dziećmi.
Swoją obecnością zaszczycili nas również emerytowani pracownicy szkoły. W ich imieniu pan Roman Kornacki podzieliła się wspomnieniami oraz refleksjami dotyczącymi pracy w naszej szkole.
Głos zabrali również:
P. Frydery Puła – Starosta Powiatu Lubartowskiego
P. Maria Kozieł- prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego
P. Jolanta Góralska-Lato – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie
P. Jerzy Zbiciak- Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Lubartowie
Uroczystość uświetniła część artystyczna. Głównym przesłaniem zaprezentowanego montażu słowno – muzycznego było przybliżenie dziejów powiatu lubartowskiego. Młodzi artyści pragnęli, aby przesłanie trafiło do serc widzów. Oprawa muzyczna, ciekawa choreografia, piękne stroje dodawały splendoru przedstawieniu. Młodzi adepci sztuki dołożyli wszelkich starań, aby nasza uroczystość zapadła w pamięci i sercach wszystkich uczestników.
Doniosłym momentem części oficjalnej było odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez rodziców i uczniów.
Na zakończenie dyrektor szkoły podziękował przybyłym gościom oraz całej społeczności szkolnej i zaprosił do obejrzenia wystaw i ekspozycji. Zwiedzający mogli zapoznać się z historią naszej szkoły, obejrzeć fotografie z różnych okresów jej działalności oraz podziwiać prace uczestników wyróżnione w konkursie plastycznym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kroniki szkoły. Goście upamiętnili swój pobyt poprzez wpisanie się do księgi pamiątkowej.
Nadanie imienia szkole było pięknym świętem, które zapamiętamy na długo.
Uroczystość upamiętniono wydając kartę pocztową
pieczęć oraz folder