Egzamin ósmoklasisty - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
Egzamin ósmoklasisty to test, który uczniowie piszą po zakończeniu nauki w szkole podstawowej. Bywa powodem stresu nie tylko uczniów, ale również nauczycieli i rodziców. Warto pamiętać, że nie da się go nie zdać, chociaż od wyniku tego egzaminu zależy, czy nasze dziecko dostanie się do wybranej przez siebie szkoły średniej. Jak wygląda egzamin ósmoklasisty?
1. Czym jest egzamin ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty jest pisemnym sprawdzianem, który kończy szkołę podstawową. Pozwala określić poziom wiedzy i wykształcenia ucznia kończącego pierwszy etap edukacji i zastępuje egzaminy wstępne do szkoły średniej.
Jego wyniki są szczególnie istotne, gdy szkoła, do której nasze dziecko chce się dostać, ma swoją renomę, a liczba chętnych jest większa, niż liczba wolnych miejsc.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla każdego ucznia klasy ósmej - aby ukończyć szkołę podstawową, należy do niego przystąpić.
Są jednak wyjątki od tej zasady: laureaci oraz finaliści olimpiad przedmiotowych z języka polskiego, obcego nowożytnego i matematyki o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim są z egzaminu zwolnieniu i automatycznie otrzymują z danego przedmiotu wynik najwyższy.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty
- język polski - 120 minut
- matematyka - 100 minut
- język angielski - 90 minut.
Uwaga uczniowie z uprawnieniami do tego ułatwienia mogą zdawać egzamin dłużej:
- z języka polskiego - nie więcej niż o 60 minut
- z matematyki - nie więcej niż o 50 minut
- z języka obcego nowożytnego - nie więcej niż o 45 minut.
Egzamin ósmoklasisty – punkty na egzaminie
Punkty z egzaminu obliczane są według poniższego algorytmu. Łącznie za trzy egzaminy obligatoryjne można dostać 100 punktów. Algorytm jest następujący:
- Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35,
- natomiast punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).
WAŻNE! Egzamin ósmoklasisty odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Dlatego limity punktowe są w praktyce mniej groźnie niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Dodatkowo egzaminu ośmioklasisty nie można nie zdać. Nie ma bowiem ustalonego progu punktowego, którego nie przekroczenie powoduje należy osiągnąć podczas testu. Warto też pamiętać o tym, że ile należy otrzymać punktów by dostać się do wybranej przez siebie szkoły, uczniowie dowiedzą się dopiero po zakończeniu całego procesu rekrutacji.
Egzamin ósmoklasisty — język polski
Egzamin rozpoczyna się o godz. 9.00. I potrwa 120 minut. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego ma dwie części:
- Część 1 arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego: W tej części ósmoklasiści przeczytają utwór literacki (liryczny, epicki albo dramatyczny) i tekstem nieliteracki (związany z nauką, popularnonaukowy, tekst publicystyczny). Większość zadań zamieszczonych w tej części egzaminu odnosić się będzie do przytoczonych tekstów.
- Część 2 arkusza egzaminacyjnego – to część egzaminu, kiedy ósmoklasiści napiszą wypracowanie:
- o charakterze kreacyjnym (opowiadanie),
- o charakterze publicystycznym (przemówienie, wywód, artykuł).
Egzamin ósmoklasisty — matematyka
W przypadku matematyki ósmoklasiści rozwiążą jeden arkusz egzaminacyjny. Znajdują się w niej zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Ale na ich szczęście została zmniejszona podstawa programowa. Np. zmniejszono liczbę zadań otwartych (z 6 do 4).
Egzamin ósmoklasisty — język angielski
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego najczęściej będzie to język angielski. Na tym egzaminie sprawdzane będzie zarówno rozumienie ze słuchu jak i tekstu pisemnego, umiejętność formułowania wypowiedzi.
Jakie przedmioty można zabrać na egzamin ósmoklasisty?
Są to przybory do pisania:
- pióro lub
- długopis z czarnym tuszem bądź atramentem.
Dodatkowo na egzamin z matematyki można zabrać ze sobą linijkę. Ale nie można korzystać z kalkulatora. Zakaz dotyczy też słowników. I oczywiście urządzeń telekomunikacyjnych.
Szczegółowe informacje:
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne tutaj. Poniżej podano informacje najważniejsze.
W 2023 r. i w 2024 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.
Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
- uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
- uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.
Egzamin ósmoklasisty. Co to jest wynik na skali centylowej?
Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje przykład odpowiedzi na to pytanie:
„Uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.”